sobota, 26 lipca 2014

FW: informacja od T .Roszkowiak kopalnia w Rybnicy Leśnej

Witam,

Posyłam do wiadomości maila, którego wysłałem do kilkunastu znanych mi dziennikarzy lokalnych i warszawskich, posłanki, prezydenta Komorowskiego.

Zrobię jeszcze mailing do moich 400 znajomych, ale nie wiem , o co ich poprosić.

Pozdrawiam

Filip

 

Witam,

Tak, pismo o ratunek. Dostałam tego maila od Basi Szałko, mieszkanki Kamionki, położonej w pobliżu schroniska Andrzejówka k. Wałbrzycha. Basia walczy od kilku lat w tej sprawie, decyzja należy do Burmistrza Mieroszowa. Dowiedziałem się dziś, że walczy też Teresa Roszkowiak reprezentująca Komitet Obrony Praw Mieszkańców Wałbrzycha.

Zwracam się do wszystkich, których „podejrzewam" o to, że mogą cokolwiek zrobić w tej sprawie – poruszyć niebo i ziemię, zainteresować media, nie wiem co jeszcze. Chodzi o ratowanie miejsca znanego jako Andrzejówka. Tak się mówi – „jedziemy na  Andrzejówkę", ale tak naprawdę Andrzejówka to nazwa schroniska, a całe to miejsce nosi nazwę Przełęcz Trzech Dolin i jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Biznesmeni eksploatujący melafir chcą zniszczyć to piękne miejsce. Prowadzoną w pobliżu Andrzejówki eksploatację melafiru chcą rozszerzyć tę eksploatację na górę tuż obok schroniska (po drugiej stronie drogi), gdzie jest duży wyciąg narciarski. Nie chodzi o to, że zbankrutuje schronisko i wyciągi, bo to jest odwracalne. Natomiast nieodwracalne byłoby zniszczenie unikalnego krajobrazu i do tego nie możemy dopuścić. 

 

                   

NOWA KSIĄŻKA! Bestseller Sensusa

www.filip-zurakowski.com | www.filip-zurakowski.blogspot.com

 

 

 

 

 

 

 

 

KOMITET OBRONY PRAW                                                                                                                                                                                                                               MIESZKAŃCÓW WAŁBRZYCHA               

 

                                            58-303 Wałbrzych  ul. Wałbrzyska 11

_________________________________________________________________________________

 

                                                                                                           Wałbrzych 23.07.2014

 

Wołanie o Ratunek – wywożą nam góry

Na terenie objętym ochroną przez dwa obszary natura 2000 –siedliskowa i ptasia w  otulinie i w parku krajobrazowym  Gór Kamiennych w bezpośrednim sąsiedztwie schroniska górskiego Andrzejówka  w miejscowości Rybnica Leśna gmina Mieroszów  prowadzone są dwa postępowania administracyjne w celu wydania decyzji środowiskowych na eksploatację górniczą dla dwóch kamieniołomów  o łącznej powierzchni terenu górniczego -160 ha

 Zakładana roczna eksploatacja to 2 miliony ton do roku 2045.

Podmioty starające się o decyzje środowiskowe to:

Kopalnia Surowców Skalnych Bartnica – członek Konsorcjum AGI Bazalt , która już eksploatuje złoże melafiru Rybnica Leśna  w Rybnicy Leśnej na obszarze 23 ha. Na podstawie koncesji z 1995r.która wygasa 15.czerwca 2015.

Obecnie kopalnia eksploatuje w terenach prawnie chronionych  bez decyzji środowiskowej . Pomimo wniosków do wojewody i ministra środowiska koncesji nie cofnięto. Cały urobek na poziomie 1mln ton rocznie  KSS Bartnica transportuje drogami publicznymi przez dzielnice mieszkalne Wałbrzycha do przesypowni kolejowej również w Wałbrzychu. 40-tonowa ciężarówka co 1-2 min po zdewastowanych , wąskich  i o dużych spadkach drogach . Droga transportu jest jedyna droga dojazdowa również do parku krajobrazowego i schroniska Andrzejówka / I miejsce w rankingu schronisk górskich w 2013/ jest to miejsce rekreacji wyciągi narciarskie, trasy biegowe , miejsce biegu Gwarków. Strefa rozrzutu kamienia obejmuje drogę do schroniska i tereny wyciągów  . Hałas zapylenie dewastacja środowiska to nasza codzienność . Za górą Bukowiec ,którą w tej chwili eksploatują znajduje się Skołowsko urokliwa miejscowość w kotlinie górskiej o wyjątkowym mikroklimacie dla leczenia chorób płuc.Ta miejscowość to protoplasta słynnego szwajcarskiego kurortu Davos. Jeśli przez eksploatację górniczą zabiorą część  góry  Bukowiec i otworzą kotlinę to mikroklimat zniknie -już jest zagrożony .

Budzi to ogromny sprzeciw społeczeństwa –jak dotychczas z marnym skutkiem. Mieszkańcy od 2003 roku organizują  protesty , składają wnioski , zbierają  podpisy, organizują   petycją  w internecie w celu ograniczenia uciążliwości kamieniołomu i powstania nowego .   Gmina Mieroszów do której spływa opłata eksploatacyjna nie przejmuje się mieszkańcami swojej wsi Rybnica Leśna i całkowicie ignoruje władze i mieszkańców Wałbrzycha  Przeznacza kolejne tereny chronione z terenów rekreacyjnych na górnicze i jak może to ułatwia Życie kopalni.

W 2009 Uchwałą Nr  XLIII /194/09 Rady Miejskiej Mieroszowa  z dnia 9.11.2009roku

 w sprawie uchwalenia  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu górniczego przy ogromnym sprzeciwie społeczeństwa

został zatwierdzony plan przestrzennego zagospodarowania na podstawie którego kolejne hektary terenu rekreacyjnego przeznaczono na górnicze i jest teraz podstawa do występowania o przedłużenie koncesji na kolejne 30lat na 130 ha . Burmistrz Mieroszowa wszczął w tej sprawie  postępowanie administracyjne . Pomimo licznych krytycznych uwag do raportu oceny oddziaływania na środowisko składanych do Burmistrza jak i do RDOŚ we Wrocławiu  składanych przez władze Wałbrzycha , mieszkańców i organizacje ekologiczne  przedsięwzięcie zostało przez RDOŚ uzgodnione pozytywnie. – postanowienie z dnia 31.03.2014  dostępne na stronie urzędu gminy Mieroszów.

 

Jednocześnie toczy się postępowanie administracyjne na wydanie decyzji środowiskowej dla spółki Murillo , która chce otworzyć kopalnię melafiru na powierzchni 30ha na górze Klin  - po przeciwnej stronie istniejącego wyrobiska KSS Bartnica na złożu Rybnica I. 

 16.08 2001 roku spółka Agar/obecnie Murillo / nabyła od gminy Mieroszów działki rekreacyjne z przeznaczeniem na działalność turystyczną. Natychmiast po zakupieniu działek przystąpiła do udokumentowania złoża melafiru i wystapiła o wydanie koncesji na wydobywanie melafiru. W sprawie zakupu działek prowadzone było postępowanie sądowe o korupcję . Radni gminy ,prezes spółki i wiceburmistrz  gminy otrzymali wyroki skazujące za korupcję Transakcji nie unieważniono . Panią  wiceburmistrz ułaskawiono w drugiej instancji –dalej pełni swoja funkcję.

Koncesja dla firmy AGAR została wydana, ponieważ Burmistrz Mieroszowa poświadczył nieprawdę ,że tereny są przeznaczone są  na działalność górniczą a w rzeczywistości były to  tereny na turystykę i rekreacje .O tym ,że urzędnik państwowy poświadczył nieprawdę doniesiono do prokuratury. –nie podjęto działań.  Koncesja została wydana  nr 9/E/2003 z dnia 1.07.2003 r i  została uchylona w całości i przekazana do ponownego rozpatrzenia  przez ministra Środowiska decyzją z dnia DG/p/Fł/48/8712 z dnia 5.12.2003

W następstwie tej decyzji gmina przystąpiła do zmiany miejscowego  planu przestrzennego zagospodarowania dla opisanych terenów i nawet zaprojektowała drogę wywozu urobku tak aby ominąć dzielnice mieszkalne Wałbrzycha. Niestety projektu drogi nie uzgodniła Rada Ochrony Przyrody –cenne siedliska , ale teren górniczy uzgodniono i plan zatwierdzono.

Spółka Agar ponownie wystąpiła o wydanie Koncesji i znowu ją otrzymała . oczywiście przy nieustających protestach .Na górze Klin na której ma być kopalnia  w latach 50-tych była kopalnia uranu . Hałda pouranowa  jest obok , a nieczynne sztolnie maja około 1 km. Okoliczności zamknięcia kopalni nie są znane , ale uran w górze pozostał . Przerażają nas skutki otwarcia góry . Koncesja dla spółki Agar nr 5/E/2005 została uchylona wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Syg.akt VISA/Wa113/06  z dnia 5marca 2007 r. NSA utrzymał wyrok w mocy.

W wyroku tym sąd wskazał na cenne  obszary  prawnie chronione oraz stwierdził miedzy innymi, że nie można otworzyć kopalni bez rozwiązanego problemu wywozu urobku.  Pomimo tego, że  wyrok jest prawomocny spółka AGAR zmieniła nazwę i tylko nazwę na Murillo /adres i nr KRS bez zmian/ i wystąpiła o ponowne wydanie koncesji . Gmina Mieroszów wszczęła postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej . Obecnie raport jest oceniany przez Krajową Komisję ocen oddziaływania na środowisko w Warszawie . Odbyły się dwa posiedzenia Komisji –ostatnie w maju  2013 roku –postanowienia jeszcze  nie ma a raport jest nieustannie uzupełniany .

 Jesteśmy bezsilni i przerażeni  skalą dewastacji środowiska , perspektywą wywozu urobku  na poziomie 2mln ton rocznie  – co 1 min 40-tonowa ciężarówka pod naszymi oknami – Przeraża nas również ignorancja i samowola i brak wyobraźni urzędników zarówno gminnych jak i wyższego szczebla.

Tyle na początek , dysponujemy dokumentami , które możemy udostępnić . W Internecie na portalu góry s

Bardzo prosimy o wsparcie naszych działań bo sami sobie nie poradzimy.

 

                                                                                                          Z poważaniem

                                                                                                        Przewodnicząca - Teresa Roszkowiak

                                                                                                          tel 600356634

                                                  e-mail  biuro@aramir.pl

        

.

 

 

 

 

 

                                                                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Przesyłam ciekawe pismo,które poszło do TVN,a teraz do Państwa.W skrócie opis sytuacji RYBNICA LEŚNA -MELAFIR na dziś.

 

Witaj , Justyna przesłała mi namiary do ciebie z informacją ,że może uda się zainteresować TVN i nagłośnić sprawę rozrastających się kamieniołomów w Rybnicy tuż przy Andrzejówce.

 Założyliśmy stowarzyszenie zwykłe -  Komitet Obrony Praw Mieszkańców Wałbrzycha i walczymy ,żeby do tego nie doszło.  Przesyłam  krótki opis aktualnej sytuacji i trochę historii dotyczącej inwazji kamieniołomów w rejonie Rybnicy Leśnej w gminie Mieroszów powiat Wałbrzyski

Woj. Dolnośląskie.

 Kamieniołom hula i chce się rozrastać w  dwóch obszarach chronionych  Natura 2000 i w  parku krajobrazowym z 23 do  160 ha .. wywiozą nam góry a Andrzejówka przepadnie   Wiedza i materiały  są obszerne . Proszę o kontakt

Liczymy na zainteresowanie sprawą . Problem jest ogromny . Władze lokalne i nie tylko lokalne  sprzyjają   kamieniołomom i ich  planom w myśl zasady „ po nas to choćby potop…" za marną opłatę eksploatacyjną pozwolą wyrabować góry zniszczyć cudowne miejsca i zajadą Wałbrzyskie dzielnice mieszkalnea przy okazji otworzą złoża uranu na górze Klin .  

Walczymy już od 12 lat i czuję, że bez pomocy nie damy rady ..

Pozdrawiam

Teresa Roszkowiak

Komitet Obrony Praw Mieszkańców Wałbrzycha

Ul. Wałbrzyska 12

58-303 Wałbrzych

Tel 600356634

e-mail biuro@aramir.pl

 

 W załączniku pismo opisujące sytuację

 


Ta wiadomość e-mail jest wolna od wirusów i złośliwego oprogramowania, ponieważ ochrona avast! Antivirus jest aktywna.

 




--

Pozdrawiam, Barbara Szałko    

tel. 74 842 12 28

tel. kom. 514 673 523

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz